W łazienkach i pomieszczeniach przeznaczonych do pracy źródła światła powinny mieć barwę białą - zbliżoną do światła dziennego, gdyż takie światło pobudza do działania. Oświetlenie w łazienceDobrze sprawdzają się tu niskonapięciowe reflektorki halogenowe, wysyłające światło pod określonym kątem (8o, 24o, 36o, 60o). Ciekawym źródłem, stosowanym w oprawach doświetlających strefy czytania lub innej pracy wzrokowej, jest niewielka, dająca jednak dużo jasnego światła kapsułka halogenowa, zasilana napięciem 12 V. Praktyczna jest też w oświetleniu akcentującym, dekoracyjnym.

W salonie, sypialni lub pomieszczeniu do odpoczynku lepsze jest światło ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza, o relaksującym i rozluźniającym wpływie. Właściwości takie mają żarówki na przykład o pastelowej bańce, które dają miękkie, łagodnie zabarwione światło.

Naturalnie oświetlenie mieszkania musi być wspierane oświetleniem sztucznym. Zbyt słabe oświetlenie w domu powoduje między innymi pogorszenie samopoczucia i szybsze zmęczenie.

Nowoczesna łazienka Mała łazienka Oświetlenie w salonie