W domach stosuje się dwa rodzaje świetlówek:

  • niezintegrowane, składające się z elektronicznego układu stabilizująco-zapłonowego montowanego w oprawie oraz szklanej rury - prostej (długiej lub miniaturowej) albo wygiętej w kształcie litery U lub koła, wyposażonej w trzonek pasujący do odpowiedniej oprawy.
  • kompaktowe (zintegrowane), w których elementy składowe są ze sobą trwale połączone. Często stosuje się je wymiennie z tradycyjnymi żarówkami, ale trzeba sprawdzić czy pasują do wybranej oprawy. Mają przeróżne kształty - zbliżone do klasycznych żarówek, w kształcie koła lub litery U, bańki lub walca.

Świetlówki dają różne barwy światła, w tym również zbliżoną do wytwarzanej przezNowoczesne żyrandole tradycyjne żarówki. W przeciwieństwie do migających świetlówek starego typu, nowoczesne zapalają się szybko i świecą równomiernie. Warto wybierać świetlówki renomowanych firm, bo zużywają średnio 5 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki i świecą kilka razy dłużej, podczas gdy te "niemarkowe" niekiedy niewiele się różnią pod tym względem od zwykłych żarówek. Świetlówki warto stosować w miejscach, w których światło włącza się na długo - na przykład w przedpokojach czy też na zewnątrz (odpowiednie rodzaje), natomiast raczej nie zaleca się ich w pomieszczeniach, gdzie światło zapala się na krótko i często - na przykład w łazienkach czy sypialniach.

Oświetlenie podpułkowe Oświetlenie podpułkowe Jak podświetlić scianę Oświetlenie w mieszkaniu Lampka na biurko Oświetlenie - kuchnia