Światło ważne jest w mieszkaniu przede wszystkim ze względów użytkowych, ale ma też znaczenie estetyczne. Nie tylko więc umożliwia wykonywanie różnych czynności po zmroku, ale również nadaje charakter wnętrzom. Światłem można kształtować nastrój i wydobywać elementy wystroju, zwracając uwagę na oświetlone przedmioty, a chowając w cieniu inne.

Oświetlenie w mieszkaniuŻeby dobrze oświetlić wnętrza, trzeba przede wszystkim zaplanować umeblowanie domu. Ważne jest bowiem, aby przewody elektryczne poprowadzić tak, by lampy na suficie lub kinkiety na ścianach można było zawiesić tam, gdzie będą potrzebne. W nowym domu nie jest to łatwe, bo przed otynkowaniem ścian i ułożeniem instalacji mało kto zastanawia się, jak będą urządzone pokój, kuchnia czy łazienka. Ale właśnie wtedy, kiedy dom już stoi pod dachem - chociaż jeszcze bez instalacji i bez tynków - warto poświęcić czas na to, by zaplanować, gdzie znajdzie się stół w salonie lub jadalni, gdzie będzie kącik do odpoczynku i czytania, gdzie stanie telewizor, w których miejscach zawisną obrazy, a gdzie będzie regał albo półka z bibelotami lub szkłem i zastawą stołową. Podobnie trzeba zaplanować kuchnię, a w niej blat do pracy, kuchenkę czy stół.

Dużo łatwiejsze zadanie mają osoby remontujące swój dom: wiedząc jakie są wady znanych im wnętrz, mogą potraktować remont jako okazję do modernizacji, w której zmiana oświetlenia jest bardzo pomocna.

OświetlenieNiezależnie od tego, czy dom jest nowy czy remontowany, w zaprojektowaniu oświetlenia może pomóc architekt wnętrz. Jeśli jeszcze nie wiadomo, jak dom będzie umeblowany, pomoże on dobrze rozplanować najważniejsze punkty umożliwiające zamontowanie światła. Jeśli wolimy, by umeblowanie można było zmieniać, najlepiej zastąpić tradycyjne żyrandole kinkietami na ścianach, które można włączać i wyłączać sekcjami.

Oprócz lamp montowanych na stałe, część opraw oświetleniowych może być przenośna - tak jak lampa podłogowa stojąca w kąciku wypoczynkowym lub lampka na biurku albo komodzie. Umieszczenie w odpowiednich miejscach gniazdek zapobiegnie rozciąganiu niewygodnych przedłużaczy. Ale lampę przenośną (na przykład podłogową) też można podłączyć do instalacji tak, by można ją było włączać włącznikiem umieszczonym na ścianie.

Mieszkanie - oświetlenie Oświetlenie pokoju