Każdy, kto posiada psa, wie jak wiele daje człowiekowi przyjaźń z tym sympatycznym czworonogiem. Jednak by zarówno pies czuł się dobrze z nami w domu, jak i my z nim, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że decydując się na pieska przyjmujemy do naszej rodziny żywe stworzenie. Nie możemy więc traktować go jak kolejny mebel, który w razie czego przestawimy po prostu w inne miejsce albo wyniesiemy do piwnicy. Czworonożny domownik powinien mieć, tak jak i inni mieszkańcy, swój kącik, gdzie będzie mógł spędzić noc lub odpocząć po długim spacerze. Takie legowisko dobrze jest umieścić gdzieś na uboczu, w nieprzechodnim, spokojnym miejscu.

Zwierzę w mieszkaniu Kot w mieszkaniu Szczeniaczek w mieszkaniu

Ważny jest również odpowiedni wybór miejsca gdzie pies spożywać będzie posiłki. Nie warto przyzwyczajać go do podjadania resztek rzucanych pod stół, dużo lepiej przygotować mu własne miski na pokarm i wodę postawione na przykład w kuchni. W przedpokoju natomiast przyda się półeczka na psie sprzęty – smycz, kaganiec, szczotkę i ulubione zabawki, które zabieramy na wspólne spacery. W mieszkaniu gdzie wszystko będzie mieć swoje miejsce piesek poczuje się bezpieczniej, a nam będzie po prostu wygodniej.

Koty są zazwyczaj domownikami dość nietypowymi, o czym doskonale wiedzą wszyscy, którzy mają sposobność z nimi mieszkać. Znane powiedzenie mówi, że chadzają one własnymi drogami i tak rzeczywiście jest, niezależnie od tego czy dotyczy to przestrzeni otwartej, czy zamkniętej, takiej jak chociażby mieszkanie. Koty potrafią na przykład wdrapać się w trudno dostępne zakątki, po czym zaszyć się nie wiadomo gdzie, by następnie objawić się w najmniej spodziewanym momencie i miejscu.

Pies w mieszkaniu Kociak w domu Szczeniaczki w domu

Wszystko to sprawia, że każdy, kto postanowił dzielić mieszkanie z kotem, powinien odpowiednio się do tego przygotować. Z półek - nawet tych umieszczonych bardzo wysoko - powinny zniknąć wszelkie przedmioty, które łatwo strącić, takie jak wazoniki, czy porcelanowe figurki. Dobrze jest też zabezpieczyć wszelakie szczeliny i otwory, w które nie chcemy by zwierzę wchodziło, ale pamiętać równocześnie o tym, że koty potrzebują od czasu do czasu gdzieś się zaszyć – można więc udostępnić naszemu pupilowi taką przytulną kryjówkę w miejscu gdzie nam to nie będzie przeszkadzać.

Natomiast aby uniknąć zniszczeń, jakich dokonać może w domu kot, należy zastosować parę praktycznych rozwiązań: dbać o to, by kot miał zawsze świeżą wodę i dostateczną ilość pokarmu (rzadziej będzie nam znikać szynka z kanapek) oraz czystą kuwetę (kot nie skorzysta z zanieczyszczonej kuwety i zostawi nam niespodziankę gdzie indziej!). A jeśli nie chcemy mieć odrapanych mebli, trzeba przygotować kotu kącik do ostrzenia pazurków składający się z kilku elementów z drewna i grubych sznurków.

Pieski, szczeniaczki w mieszkaniu Szczeniaczek sznaucerek w domu Szczeniaczki bokserki w domu

Pieski, szczeniaczki w mieszkaniu Szczeniaczki, małe pieski w domu