Jeszcze sto lat temu w dobrym towarzystwie o kuchni w ogóle się nie rozmawiało. Urzędowała w niej służba i dbano tylko o to, by zapachy gotowanych potraw nie przedostawały się do innych pomieszczeń. Nikt nie przywiązywał wagi do tego, jak wygląda. Dziś w kuchni rodzina zbiera się nie tylko na wspólne kolacje, spędza się tu czas, gotuje z przyjaciółmi, a nawet wydaje przyjęcia. Doskonałą i funkcjonalną chwalimy się tak samo jak nowym samochodem.

Przy urządzaniu kuchni często konieczne są kompromisy, bo a to mamy za wąską ścianę, a to za małe okno, a to nie mieści się rodzinny stół. Najlepiej byłoby zaprojektować kuchnię na otwartej przestrzeni, a potem dobudować do niej dom. Duża kuchnia to skarb, bo właśnie w niej przechowujemy najwięcej rzeczy. Dlatego tu, jak nigdzie indziej, wszystko powinno być na swoim miejscu! Nawet jeśli zaprojektowanie kuchni powierzymy architektowi, warto trzymać rękę na pulsie. Ważne, aby urządzenia, z których korzystamy często, ustawić w wygodnym miejscu.

Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, dobrze przemyślane, nie musimy po kuchni biegać. Aby znaleźć potrzebną w danym momencie rzecz, nie wypakowujemy połowy szafki. Podczas gotowania drepczemy spokojnie – pół kroku w lewo i sięgamy po przyprawy, pół kroku w prawo i wyciągamy łyżkę do mieszania, odsuwamy szufladę, by wyjąć makaron.

O zawrót głowy przyprawia różnorodność sprzętu agd. Bez problemu ugotujemy warzywa na parze, zrobimy idealne espresso czy krem karmelowy. Zapiekankę z makaronu opieczemy na kilka sposobów, a na specjalnej płycie usmażymy wzorcowe naleśniki. Lodówki wyposażono w telewizory i dostęp do internetu, więc kucharząc, możemy obejrzeć ulubiony serial albo w portalu miłośników kuchni sprawdzić szczegóły przepisu. Efektowne są baterie z podświetlanym strumieniem wody: gorącą na czerwono, zimną na niebiesko. Może dzięki temu do pomocy przy zmywaniu zachęcimy dzieci.

Dziś nawet zwykła szuflada bywa technicznym cackiem. Dobry system przesuwania sprawi, że wystarczy dotknąć w dowolnym miejscu, aby ją otworzyć. Wewnątrz przydadzą się profilowane przegródki – inne na noże, inne na łyżki, pomyślano nawet o pokrywkach do garnków, wbudowanych chlebownikach i wagach.