Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy już w momencie aranżacji mieszkania zastosować odpowiednie rozwiązania.

PODŁOGI

Najlepiej zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się kurz i roztocze. W zamian położyć parkiet z litego drewna lub paneli. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi zamiast ciężkich, wełnianych dywanów jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce. Wypranie ich w odpowiedniej temperaturze (60 st.C.) oraz w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie roztoczy oraz innych alergenów. Grube, wełniane dywany nie są dobre dla alergików, bo można je prać tylko na sucho. Takie czyszczenie niszczy roztocze, ale środki chemiczne mogą wywoływać alergie.

SZAFY, SZAFKI

Należy wybierać meble drewniane laminowane plastikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Można zabudować ściany szafkami od podłogi aż do sufitu. Regały na książki powinny być przeszklone - to zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu. Wszystkie drobiazgi, bibeloty są "siedliskiem" alergizującego pyłu i utrudniają sprzątanie, dlatego także powinny znajdować się w szklanej gablotce.

KANAPY i FOTELE

Przy zakupie zestawów wypoczynkowych osoby z wrażliwą skórą powinny zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Odpowiednie surowce to skóra lub winyl. Gdy mamy meble zrobione są z materiałów, w których mogą gromadzić się roztocza, warto na tapicerskie obicia nałożyć bawełniane powłoczki, które można prać w pralce. Wszystkie narzuty, którymi wyściełane są sofy i fotele, także powinny nadawać się do prania w pralce - przynajmniej raz na dwa tygodnie.

PODUSZKI

Aby zapobiec objawom alergicznym należy włożyć poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli lub delikatnej bawełny. Warto prać je raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku, w temperaturze co najmniej 60 st.C. W niższej temperaturze przeżyją roztocze, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki.

GARDEROBA

to miejsce, gdzie domownicy bywają kilka razy dziennie. W przypadku osób cierpiących na alergię, wizyty w tym pomieszczeniu mogą być przyczyną kataru lub wysypki na skórze. Alergicy nie mogą dopuścić, aby ich szafa stała się siedliskiem kurzu i roztoczy. Dbanie o ubrania oraz odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia, w którym są przechowywane, jest bardzo ważnym elementem zapobiegania objawom alergicznym. Garderoba alergików powinna zawierać przede wszystkim ubrania wykonane z nie powodujących podrażnień tkanin naturalnych, syntetycznych lub mieszanych. Najlepszym naturalnym materiałem na odzież dla uczuleniowców jest bawełna. Tkanina jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Ogromną zaletą i wyróżnikiem bawełny na tle innych tkanin jest właściwość zmniejszająca potliwość, co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry. Należy jednak pamiętać, że na skórę osób noszących ubrania z bawełny mogą oddziaływać zastosowane w niej barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać kolorowe bawełniane ubrania przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Innym, równie bezpiecznym, naturalnym materiałem dla alergików jest jedwab. Włókna jedwabiu są bardzo miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Nie gromadzą się w nich roztocza kurzu domowego. Jednak nie każdy materiał naturalny jest idealny dla alergika. na przykład wełna. Ma łuskowate włókna, które mogą drażnić delikatną skórę. "Gryzące", wełniane ubrania są najczęściej źle tolerowane przez najmłodszych alergików.