W mieszkaniu dwupokojowym nie ma zbyt wielu możliwości wyboru miejsca na szafę. Zwykle stawia się ją w sypialni albo w przedpokoju, jeśli jest wystarczająco duży. Oczywiście w pokoju dziennym również można wygospodarować trochę przestrzeni na szafę - wolno stojącą albo będącą częścią większej zabudowy (meblościanki lub systemu regałów).

Szafa, którą zabudowuje się wnękę bądź całą ścianę pomieszczenia, dzięki swej pojemności optymalnie rozwiązuje problem przechowywania. Łatwo ją również dopasować do pozostałych elementów wystroju, bo wybór dostępnych frontów jest naprawdę ogromny. Nie chodzi tylko o rodzaj wykończenia, ale także o sposób ich otwierania.To, jakie drzwi wybierze Ewa, powinno zależeć od wolnego miejsca przed szafą. Jeśli jest go mało, lepsze będą drzwi suwane albo łamane. Natomiast gdy przestrzeni jest więcej, może zdecydować się na drzwi tradycyjne, o mniej skomplikowanej konstrukcji i dzięki temu trwalsze.

Szafa na ubrania Szafa cz garderoba

Czasy, gdy w szafie był tylko drążek z wieszakami i parę półek, już dawno minęły. Teraz można ją wyposażyć między innymi w szuflady, wysuwane pojemniki na bieliznę, specjalne wieszaczki na mniejsze części garderoby czy w stojaki na buty. Dlatego wnętrze szafy trzeba starannie zaplanować. Jeśli Ewa ma dużo bielizny i drobiazgów, więcej miejsca musi przeznaczyć na szuflady i półki, a mniej na część ubraniową z wieszakami. Jeśli zaś w jej garderobie przeważają sukienki i żakiety, proporcje podziału wnętrza powinny być oczywiście odwrotne.z przegródkami jest przeznaczona na paski i biżuterię. Zapewnia szybki i łatwy dostęp do szukanych drobiazgów.

Oświetlenie w szafie na ubrania Garderoba w mieszkaniu

Do niedawna podczas planowania mieszkania rzadko uwzględniano miejsce na ubrania. Efektem były szafy upychane w sypialniach, w holach i na korytarzach. We współcześnie budowanych domach garderoby i szafy przeżywają prawdziwy rozkwit. Przyszedł czas większej dbałości o ubrania, a wraz z nim moda na obszerne, elegancko urządzone garderoby o powierzchni średniego pokoju w bloku. Trzeba jednak podkreślić , że garderoba wcale nie musi zajmować dużo więcej miejsca niż większa szafa i nadaje się również do mieszkań w blokach. Odchodząc od pomysłu garderoby uważamy, że lepiej sprawdzi się szafa, gdyż zabiera mniej miejsca, co nie nie musi być prawdą. Zapominamy bowiem, że szafa to nie tylko sam mebel, ale także przestrzeń przed nią potrzebna, aby otworzyć drzwi i bez przeszkód dostać się do jej wnętrza. Ale i na to jest rozwiązanie.

Możemy zastosować system drzwi przesuwanych. Również zaletą szaf jest często ich cena – ponieważ możemy wybrać produkt fabryczny, a co za tym idzie przeważnie tańszy. W przypadku garderoby jest to nie możliwe, gdyż każda musi być robiona na indywidualne zamówienie. Projektując wnętrze garderoby też trzeba wziąć kilka spraw pod uwagę. Istotny jest kształt pomieszczenia, które chcemy na nią przeznaczyć. Dodatkowo, gdy na garderobę nie mamy dużego pomieszczenia jej wadą stanie się bark miejsca do swobodnego poruszania się czy przeglądania się w lustrze. Garderoby idealnie sprawdzają się w pomieszczeniu gdzie jest sporo skosów, a ustawienie tam szafy jest niepraktyczne.

Poniżej zamieszczam kilka pomysłów na zastapienie tradycyjnej szafy:

Szafa z walizek Ciekawe szafki z szufladami Nowoczesna szafa Szafa w innym stylu