Kilka porad dla tych, którzy zostawiają swój dom na dłużej.

Wakacje są tym okresem w roku, kiedy najczęściej wyjeżdżamy na urlop. Zaaferowani wyjazdem, pakowaniem, kupnem niezbędnych rzeczy często zapominamy o mądrym zabezpieczeniu tego, co zostawiamy, czyli najogólniej mówiąc – domu. A tym czasem wcale nie jest przyjemnie wrócić do np. zalanego mieszkania, albo też do mieszkania, z którego zniknęło nam parę naprawdę cennych rzeczy… Jak tego uniknąć? Zabezpieczenie mieszkania wbrew pozorom nie jest aż tak pracochłonne, jak to mogłoby się wydawać.

Po pierwsze pomyślmy o bezpieczeństwie. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, powinniśmy zakręcić do mieszkania dopływ wody, by uniknąć wspomnianego już zalania. Oprócz tego dobrze jest także wyłączyć prąd oraz gaz – to zwiększa szansę na uniknięcie zwarcia, które może doprowadzić do pożaru, a także wybuchu gazu.

A jak uniknąć wizyty niechcianych gości, którzy mogliby nam wynieść to i owo? Dobra jest w tym przypadku przysłowiowa sąsiadka, która opróżniać będzie naszą skrzynkę na listy i będzie mieć mieszkanie na oku. Jeśli się zgodzi, można jej także podrzucić kwiatki, o które zatroszczy się podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy jednak, by niezależnie od tego czy skorzystamy z uczynności sąsiadki, czy też innej zaufanej osoby, jakoś się później temu komuś odwdzięczyć. W końcu taka pomoc może nam się jeszcze kiedyś przydać.

Przeróżne sytuacje losowe mogą nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego ważne jest byśmy byli jakoś zabezpieczeni.Ta maksyma dotyczy oczywiście życia w ogóle, ale sprawdza się szczególnie w przypadku mieszkania, dobrze jest więc przyglądnąć się bliżej ofertom firm ubezpieczeniowych.

Zakup polisy mieszkaniowej to wydatek od 80 do kilkuset złotych rocznie – w zależności od wybranych opcji ubezpieczenia. Jednorazowo taki wydatek może nadwyrężyć naszą kieszeń, ale kiedy pomyślimy o plusach wynikających z ubezpieczenia, to nie jest to duże obciążenie.

Jak wybrać najlepszą ofertę dla naszego mieszkania? Przede wszystkim musimy pamiętać, że ubezpieczenia majątkowe dzielą się na dwie kategorie - mienia i odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC). Ubezpieczenie mienia dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie zostanie zalane, spalone, okradzione lub wydarzy się z nim jeszcze coś innego, ale nie z naszej winy. Natomiast kiedy to my jesteśmy winni i sami spowodujemy katastrofę korzystać możemy z odszkodowania dzięki wykupionemu wcześniej OC.

Przy wyborze ubezpieczyciela powinniśmy kierować się nie tyle wysokością składki, co zakresem ubezpieczenia oferowanego przez firmę, a to znaczy, że powinniśmy dokładnie przeczytać umowę. Unikniemy wówczas przykrych sytuacji podczas próby uzyskania odszkodowania. Zastanawiając się nad różnymi opcjami polisy należy się też kierować logiką i zdrowym rozsądkiem. Nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia od skutków powodzi dla mieszkania na 10 piętrze, natomiast niewątpliwie warto ubezpieczyć je od zalania.