www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Sufit w mieszkaniu
Wszystko o sufitach podwieszanych
Sufit to element obecny w każdym pomieszczeniu, niezależnie od funkcji i przeznaczenia. Ta górna strefa wnętrza spełnia istotną rolę, szczególnie poprzez bezpośrednie powiązanie z układem oświetlenia. Światło, jako nieodłączny element wnętrza i naszej codzienności, w naturalny sposób oddziałuje z góry. Kształtowana odpowiednio forma sufitu wprowadza grę światła we wnętrzu, pozwala plastycznie wzbogacić przestrzeń, zaburza monotonię, wywierając korzystny wpływ na wygląd mieszkania.
Wykończenie sufitu (wyrównanie i pomalowanie jego powierzchni) wystarczy, by wnętrze wyglądało estetycznie. Wymagające osoby czasami decydują się na urozmaicenie przestrzeni nad głową montując sufity podwieszane.
Sufit podwieszany nie tylko pomoże ukryć przewody instalacyjne, ale może być także atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza - zwłaszcza gdy umieścimy w nim oświetlenie.
Najpopularniejsze są sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych. Zastępują tradycyjne tynki. Pozwalają zakryć niestarannie i niedokładnie wykonane stropy. Umożliwiają umieszczenie w suficie opraw oświetleniowych. Można też ukryć pod nimi przewody wentylacyjne czy klimatyzacyjne oraz podłączenia urządzeń sanitarnych do zbyt oddalonych pionów, a więc cały system rur, kabli i instalacji, bez których nie może istnieć żaden współczesny budynek. W razie awarii taki sufit można zdemontować, a naprawa uszkodzonej instalacji jest znacznie prostsza niż wtedy, kiedy przewody biegną w stropie lub w murowanych ścianach. Zastosowanie sufitu podwieszanego ułatwia wszelkie modernizacje budynków, podczas których prowadzi się nowe instalacje. Zamiast wkuwać je w ściany i stropy, można je po prostu zasłonić - ukryć za sufitem.
Niewątpliwą zaletą sufitu podwieszanego jest możliwość swobodnego rozplanowania punktów świetlnych. Źródła światła mogą być montowane w oprawach wbudowanych w sufit lub tuż pod nim, przylegając do jego płaszczyzny. Można je tak rozmieścić, aby dobrze oświetlały całe wnętrze lub tylko wybrane jego fragmenty. Jeśli sufit ma zróżnicowaną wysokość, strumień światła emitowany przez schowane w nim lampki może dekoracyjnie podkreślać linie jego podziału, wprowadzając jednocześnie do wnętrza niepowtarzalny nastrój.