Dekoracja okna to podkreślenie charakteru pomieszczenia i dodanie pomieszczeniu ostatecznego szlifu, wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednie dekoracje okienne pozwalają nadać pomieszczeniu indywidualny charakter, zmienić optycznie wielkość wnętrza, podkreślić jego atuty i zamaskować ewentualne niedoskonałości (słabe doświetlenie, mało atrakcyjny układ pokoju). Jest to ważny element aranżacji całego pomieszczenia o którym nie powinno się zapominać.

Co możemy wykorzystać do dekoracji okien ?

Przede wszystkim najpopularniejsze dekoracje okien to zasłony i firany. Jak upinać firankiZasłony i firany, pomimo posiadania konkurencji w postaci rolet i żaluzji, nadal są najmodniejszym elementem dekoracyjnym okna i zanosi się na to że tej palmy pierwszeństwa nie odbierze im żaden inny system dekoracyjny.Tradycyjne firanki i zasłony są najpopularniejszym i dającym największe pole do popisu elementem dekoracyjnym okna. Możliwości jest tu bardzo dużo, do dekoracji okna firanami i zasłonami wykorzystać można zarówno gotowe wzory jak i samodzielnie projektować upięcia firan. Również w zakresie dostępnych materiałów mamy mnóstwo opcji – od szyfonu, tafty i woalu, przez brokaty, atłasy, żakardy aż po len i inne naturalne materiału nadające oknu rustykalny charakter. Firany i zasłony są niezmiernie ważnym detalem dekoracyjnym mieszkania. Nawet najpiękniej urządzone pomieszczenie, z oknami które są całkowicie odsłonięte i pozbawione dekoracji wygląda pusto i sprawia wrażenie nie wykończonego.W jaki sposób dobrać właściwe firany i zasłony do kuchni czy salonu? Dobierając firany, zasłony czy całe komplety, przede wszystkim kierować należy się kolorem pomieszczenia i stylem jego wyposażenia. Pomysł na okna

Nowoczesne meble wymagają tego, aby wykorzystać równie nowoczesne firany i zasłony i nietypowe sposoby ich upinania. Przy wystroju w stylu bardziej rustykalnym, również dekoracje okienne powinny ten styl odzwierciedlać.

W pomieszczeniach kuchennych, najczęściej stosuje się krótkie firanki, sięgające poziomu parapetu, bądź firany żakardowe, fantazyjnie wycinane. Firany i zasłony kuchenne powinny być również wykonane z takiego materiału, na którym nie będą tworzyły się przebarwienia związane ze zwiększoną wilgotnością powietrza, a także z materiałów które nie będą wchłaniać zapachów. Nowoczesne firanki do kuchni to koraliki lub firanki typu makaron, składające się z miękko spływających tasiemek przycinanych na wysokości kuchennego parapetu.

Pomysł na dekoracje okna Firanki w mieszkaniu
Nowoczesne firanki i zasłonki Tradycyjne firanki
Dekoracja okna Pomysł na okna