Zanim rozpoczniemy wędrówkę po sklepach warto sobie spisać wymagane i pożądane przez nas cechy wyposażenia i uszeregować je według ważności. Przykładowo: w przypadku wanny będzie to jej długość i głębokość, kształt, dodatkowe funkcje (hydromasaż), powierzchnia antypoślizgowa etc. Oczywiście część możliwości poznajemy dopiero oglądając i porównując konkretne modele wyposażenia, jednak ważne jest abyśmy wiedzieli czego przede wszystkim oczekujemy od sprzętów w naszej łazience.Pomysł na łazienkę

Kolejną kwestią jest estetyka wnętrza. Warto zastanowić się nad takim doborem wyposażenia, by jego poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrały, tworząc harmonijne i wysmakowane wnętrze. Jednak nie każdy z nas ma dyplom artysty plastyka czy architekta wnętrz. Dlatego niezwykle pomocne są tu serie wyposażenia zaprojektowane specjalnie w taki sposób, by móc je swobodnie ze sobą łączyć i dopasowywać. Serie te projektowane są z myślą o łazienkach różnej wielkości i kształtów, a ich poszczególne elementy występują w kilku wariantach rozmiarowych i funkcjonalnych, tak by można je było zastosować nawet w nietypowych wnętrzach. Łazienki urządzone z wykorzystaniem serii ceramiki, mebli, wanien czy kabin prysznicowych już na pierwszy rzut oka wyglądają na przemyślane i dobrze zaplanowane, stwarzają wrażenie porządku i eleganckiej harmonii.

Podstawowe urządzenia w łazience to tzw. “ceramika łazienkowa” – umywalki, miski ustępowe oraz bidet. Ich stylistyka i kolorystyka jest obecnie bardzo szeroka, przez co wybór optymalnego rozwiązania może sprawiać niekiedy ogromne trudności. Dlatego przy podejmowaniu decyzji warto wesprzeć się doświadczeniem i radami specjalistów.

Pomysł na łazienkęPrzy wyborze ceramiki łazienkowej szczególnie dużą rolę odgrywa dobór serii. Poszczególne urządzenia mogą się bowiem różnić nie tylko stylem ale też odcieniem materiałów użytych do ich produkcji. Należy przede wszystkim uważać na dobór sprzętu pochodzącego od różnych producentów – generalnie odradzamy takie eksperymenty. Nawet jednak urządzenia wyprodukowane w tej samej firmie nie zawsze do siebie pasują, pochodzą bowiem z różnych linii stylistycznych. Przy obecnym bogactwie wyboru urządzeń nie powinniśmy mieć problemu z doborem serii ceramicznej odpowiadającej naszym potrzebom.

Podczas kupowania ceramiki łazienkowej zwróćmy również uwagę na jej funkcjonalność. Wybór poszczególnych elementów powinien uwzględniać miejsce jakim dysponujesz oraz funkcje, jakie będzie pełniło dane urządzenie.

W przypadku umywalki warto na przykład zastanowić się, czy będzie ją używać jednocześnie więcej niż jedna osoba i ewentualnie pokusić się o zamontowanie umywalki podwójnej albo dwóch małych. Jeśli umywalka ma służyć również do małych ręcznych przepierek dobrze jest wybrać taką, której wielkość i głębokość pozwoli prać bez obawy o zachlapanie pomieszczenia. W tym przypadku szczególnie praktyczne są umywalki asymetryczne – z blatem na którym swobodnie można położyć na chwilę upraną odzież.

W przypadku misek ustępowych i bidetów dużą rolę odgrywa sposób ich zamocowania. Podwieszane na stelażach niewątpliwie dodają łazience lekkości i ułatwiają sprzątanie. Jednakże nie w każdej łazience można wybrać takie rozwiązanie. Dlatego dostępne są różnorodne urządzenia dostosowane do każdego wnętrza.

Pomysł na łazienkę Pomysł na łazienkę