Kanapa w wersji optymalnej, a jednocześnie minimalnej jest urządzeniem, który służy nam do wypoczynku w trakcie dnia. To na niej się relaksujemy, czasami się zdrzemniemy, przyjmujemy gości. W swoim zwykłym przeznaczeniu służy nam jako siedzisko. Jednak w wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych małych, służy ona nam także po rozłożeniu. Bywa, że jest miejscem noclegu naszych gości, ale czasami też kanapa dodatkowo odgrywa codziennie rolę łóżka w sypialni. Wieczorem się ją rozkłada i ścieli, by można było odpocząć. Takie przeznaczenie kanapy pociąga za sobą większe wymagania, które mamy w stosunku do niej. Musi być ona wygodna, funkcjonalna i wytrzymała. W takim wypadku najlepiej wybierać kanapę na sprężynach. Kolory dostosować należy do posadzki, do dywanu i ścian. W takim wypadku, gdy wszystkie te elementy są w jasnych, delikatnych kolorach, kanapa może stanowić barwny akcent. Można z powodzeniem wybierać modele wzorzyste.

Podsumowując, zanim wybierzemy kanapę pierwszym krokiem jest rozważenie – rozkładana, czy nie, drugim – rodzaj materiału, ostatnia kwestia to wybór koloru i wzoru kanapy.

Zestaw wypoczynkowy to centralny punkt salonu – stanowi miejsce najważniejsze dla naszego relaksu. Wybierając go, zwracamy uwagę przede wszystkim na te elementy, które gwarantują nam pełnię komfortowego użytkowania. Niebagatelną rolę odgrywa jednak również element estetyczny – zawsze dbamy o to, by wybrany przez nas zestaw wkomponował się w zamierzoną przez nas aranżację wnętrza.

Okazuje się więc, że kupno kanapy to nie lada wyzwanie. Często przesiadują na niej domownicy, tu bawimy się z dziećmi, oglądamy telewizję, czytamy, pracujemy, przyjmujemy gości. W każdej z tych sytuacji powinno nam być wygodnie. Doskonałym rozwiązaniem jest kanapa modułowa, bo w razie potrzeby szybko ją ustawimy tak, jak będzie najlepiej, i nie musimy się obawiać, że narazimy kręgosłup na szwank. Meble modułowe są lekkie (łączone na rzepy, aby się nie rozjeżdżały) albo wyposażone w kółka. Coraz częściej montuje się do nich wygodne lampki i stoliki (ich funkcję pełnią też podłokietniki lub drewniane nakładki). W bokach kanapy mogą być umieszczone półki na książki bądź schowki na laptopa czy rzeczy potrzebne do pracy.

Kolejny problem, z którym musimy się zmierzyć, to wielkość mebla. Każdy marzy o ogromnym. – Nie ma nic gorszego niż wciśnięcie pięknej, ale sporych rozmiarów kanapy w róg salonu. Jeśli brakuje miejsca, aby stała jak należy, to znaczy, że powinniśmy kupić mniejszą albo dwie.

Duże kanapy świetnie prezentują się na środku salonu i na pewno nabiorą lekkości, jeśli będą miały nóżki. Aby nie straszyły przysadzistym tyłem, zasłońmy go komodą, konsolą albo półkami na książki. Z kanapy powinien się rozciągać ładny widok – na finezyjny kominek, ukochany obraz, antyczny kredens czy stół o niezwykłym kształcie. Wtedy miło gawędząc, zerkamy to tu, to tam na ciekawe przedmioty. Kanapy i ich ustawienie to połowa sukcesu. Zadbajmy jeszcze o ładny stolik, pomocniki i lampki z intymnym światłem. Wtedy wypoczynek nabierze innego znaczenia.