Kupując drzwi, zwracajmy uwagę na to, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj sprzedawane są same skrzydła drzwiowe z zawiasami i zamkiem (wykończone lub przeznaczone do samodzielnego wykończenia). Drzwi wewnetrzneDrzwi wykonywane na indywidualne zamówienie (nietypowe wymiary, wzory, podziały, łuki) są zwykle dużo droższe. Ostateczna cena zależy od materiału, z jakiego są zrobione (lite drewno jest zwykle droższe) i od tego, czy są to drzwi typowe czy robione na zamówienie. Najtańsze są gotowe drzwi z płyty.

Drzwi są bardzo ważnym elementem wnętrza. Czasami eksponujemy je celowo, a wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich formę, barwę i rodzaj materiału. Wybierając je, pamiętajmy, że muszą "pasować" przede wszystkim do koloru ścian i podłogi, a także do charakteru wnętrza. Inne drzwi będą odpowiednie do mieszkania urządzonego antykami, inne do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz. Nie bez znaczenia jest też ich funkcja. Od tego przede wszystkim zależy dobór materiałów. Przeszklone drzwi rozjaśnią ciemne pomieszczenia. Nie zawsze będą jednak odpowiednie na przykład do łazienki.

Dobór drzwi zależy też od tego, czy montujemy je w nowo budowanym mieszkaniu, domu, czy też wymieniamy stare i nieestetyczne na nowe. W tym drugim wypadku nie zawsze możemy dobrać taki model, który będzie pasował nie tylko kolorem, ale też szczegółami wykonania do istniejących ościeżnic zwanych popularnie futrynami.

Kiedy planować montaż drzwi?

Decyzje dotyczące montażu drzwi należy podejmować w chwili planowania rozmieszczenia wyłączników elektrycznych. Decyzja o wyborze lewych bądź prawych drzwi musi być dostosowana do planów wierceń puszek pod wyłączniki. Błędne wyobrażenie co do sposobu otwierania drzwi skutkuje tym, że wyłącznik ostatecznie znajduje się np. za drzwiami. By zapalić światło trzeba wówczas wejść do ciemnego pomieszczenia i po omacku go wyszukiwać.

Nowoczesne i solidne drzwi Klasyczne drzwi Skrzydło drzwiowe