Ogromny wybór faktur, kolorów i wzorów pozwala nam dziś na wybór właściwie każdych drzwi jakie się nam zamarzą. Możemy sprawić sobie zarówno drzwi drewniane (najczęściej wybieramy sosnę, buk, dąb, jesion i mahoń), wykonane z płyty drewnopochodnej wiórowej lub pilśniowej, jak i szklane, które są ostatnio coraz modniejsze ze względu na większą przepustowość światła.

Drzwi wewnętrzneDrzwi przesuwane są również coraz popularniejsze. Obecnie ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne, które sprawiły, że otwierają się lekko, zapewniają dobrą szczelność i tłumią hałasy podobnie jak normalne drzwi, powoli zaczynamy do nich powracać. Ich montaż należy powierzyć specjalistom, gdyż nawet niewielkie błędy mogą sprawić, że będą nieszczelne lub trudne do zamknięcia/otwarcia. Drzwi harmonijkowe kiedyś były dość tandetne i rzadko stosowane, mimo że w małych mieszkaniach sprawdzały się doskonale. Obecnie, podobnie jak w wypadku drzwi przesuwanych, nowoczesne materiały sprawiły, że są to estetyczne, trwałe i praktyczne rozwiązania. Jednak ciągle wisi nad nimi stara opinia bylejakości i nie są zbyt często stosowane, a szkoda, bo w wielu mieszkaniach rozwiązałyby wiele problemów z ustawieniem mebli czy innego typu zagospodarowaniem przestrzeni.

Drzwi wewnątrz mieszkania powinny nie tylko pasować do stylu, w jakim jest urządzone, ale też nie przytłaczać swym wyglądem. Jeśli bowiem elementy wystroju wnętrza będą czarne lub w innym ciemnym kolorze, to wykonanie drzwi o takiej samej barwie spowoduje, że przestrzeń bardzo się zmniejszy, a drzwi "wejdą" nam na głowę. Dlatego drzwi do pokoi powinny być raczej jasnego koloru lub w ostateczności silnie przeszklone, co w znacznym stopniu je odciąży. Ciemne drzwi mogą być zastosowane jedynie tam, gdzie jest dużo przestrzeni.

Drzwi - Lewe czy prawe ?

Nowoczesne drzewiTo podstawowy parametr techniczny mówiący nam o tym, jak otwierają się drzwi, a tym samym, jak są zamocowane zawiasy oraz zamek i klamka. Drzwi lewe to takie, które - stojąc do nich twarzą - otwieramy lewą ręką do siebie, zaś prawe prawą. Nie ma to znaczenia, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny, drzwi prawych nie możemy otworzyć lewą ręką choćby dlatego, że stojąc do nich twarzą, otwieramy je w prawo na siebie. Pozostałe parametry drzwi są zawsze znormalizowane podobnie jak ościeżnice. Wyjątkiem są drzwi antywłamaniowe, które musimy kupić wraz z ościeżnicą, gdyż tu większość rozwiązań jest typowa dla danego producenta. Wymieniając drzwi w starych domach, musimy dokładnie sprawdzić odległości między zawiasami oraz średnicę trzpienia, na który zakładamy zawias drzwi. Kiedyś bowiem stolarkę drzwiową i okienną wykonywano dość dowolnie i może się zdarzyć, że kupione drzwi nie będą pasowały do starej ościeżnicy. Ponieważ w budownictwie mieszkaniowym od lat 60. i późniejszych ościeżnice były wykonywane zwykle jako stalowe, ich demontaż jest bardzo trudny. W takim wypadku zalecamy zakup kompletu skrzydło z ościeżnicą co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek podczas montażu.

Drzwi do mieszkania Drzwi szklane Szklane drzwi Drzwi ze szkła
Stylowe szklane drzwi Drzwi zrobione ze szkła