Określenie wielkości kuchni musi być proporcjonalne do wielkości domu oraz do ilości osób z niej korzystających. Kolejnym, istotnym kryterium jest styl życia przyszłych użytkowników kuchni, który da nam odpowiedź na kwestie dotyczące wymaganej ilości miejsca do przechowywania produktów i sprzętów, miejsca do pracy, jak duży zlew i jakie urządzenia AGD spełnią nasze oczekiwania co do wygodnej i funkcjonalnej kuchni. Wreszcie weźmy także pod uwagę czy rodzina będzie się powiększać i jak długo będziemy tu mieszkać. Kuchnia powinna być "skrojona na miarę" naszych potrzeb.

Określenie dokładnego budżetu jest sprawą niezwykle ważną już na wstępnym etapie projektowania kuchni. Zatem musimy w fazie projektowej wziąć pod uwagę wszystkie koszta i zestawić je ze środkami, którymi dysponujemy, które pragniemy przeznaczyć na aranżację kuchni. Na tym etapie popełniane są zwykle największe błędy. Większość z nas pragnie oczywiście pięknej, dużej i bogato wyposażonej kuchni, ale płacąc minimalną cenę. Założenie bardzo słuszne, ale uwaga! Tu mogą pojawić się pułapki. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, nie sięgajmy po kosztowne i trudne w realizacji "wymyślne bajery" - nawet jeżeli uda się znaleźć taniego wykonawcę, to skutek oszczędzania na rozwiązaniach wymagających większych inwestycji może być opłakany. Mając do zabudowy meblami duże połacie ścian, należy liczyć się z odpowiednimi kosztami. Pamietajmy, że lepszą inwestycją będzie skromniejsza zabudowa w solidnym standardzie, niż bogata zabudowa z lichymi meblami.

Po podjęciu decyzji co do kształtu naszej przyszłej kuchni oraz określeniu środków finansowych, możemy zająć się stroną estetyczną, czyli określeniem stylu. Tu należy podjąć strategiczne niemal decyzje na temat późniejszego efektu estetycznego naszej kuchni. Tylko w nielicznych realizacjach udaje się uzyskać odpowiedni efekt. Wymaga to ze strony projektującego dużego wyczucia i doświadczenia. Pamiętajmy, że kuchnia powinna pozostawać w harmonii z samymi jej użytkownikami oraz w harmonii stylistycznej z resztą domu.