Kolor w łazience. Nasze łazienki nie zawsze są duże. Małą łazienkę optycznie powiększą jasne i pastelowe kolory na ścianach. Miękka biel ceramiki łazienkowej przejmuje odcień otaczających ścian, wtapia się w nią, w ten sposób pomieszczenie łazienki sprawia wrażenie większej. Jest to istotne, ponieważ kolory oddziaływają na wiele sposobów. Barwy od żółtej poprzez czerwoną do fioletu wydają się przybliżać do patrzącego. Do naszej łazienki wprowadzą one ciepłą i radosną atmosferę.

Pomysł na łazienkę Pomysł na łazienkę

Barwy od niebieskich po zielone wydają się oddalać, czynią pomieszczenie optycznie większym, chłodniejszym i bardziej przestronnym.

Owocowa zieleń, to kolor idealny dla łazienki, wygląda żywo i świeżo, a rankiem stwarza relaksującą atmosferę. Przy tym odcieniu zieleni elementy czerwieni zaprezentują się pięknie.

Niezwykle subtelny słomiany beż, działa jeszcze bardziej uspakajająco niż biel. Świetnie wygląda w zestawieniu z głębokimi czerwieniami burgundu, brązami, odcieniem terakoty.

Ostróżkowy błękit, który jest mieszanką niebieskiego i białego z lekkim odcieniem fioletu wprowadzi trochę chłodu, lecz białe akcesoria i ceramika będą jaśniały, odbijając niebieski kolor ścian. Wszystkie odcienie żółci i niebieskiego będą świetnie współgrały.

Pudrowy róż daje świeżość z różowymi dodatkami w innym tonie, końcowy efekt będzie delikatny i bardzo kobiecy. Ciemna szarość i niebieski będzie również ciekawym zestawieniem.

Śródziemnomorski niebieski sprawia wrażenie przestronności, przypomina nam ciepłe morza w połączeniu z żółcią piasku, kolorem pomarańczy lub głębokim odcieniem niebieskim stworzy bardzo przyjemny nastrój.

Biały kolor należy do neutralnych, nie męczy, relaksuje, łagodzi agresję, optycznie rozszerza i rozjaśnia wnętrze i świetnie współgra z powierzchniami o wyrazistych kolorach i wzorach.

Niektóre barwy zmieniają się w zależności od oświetlenia, inaczej wyglądają w świetle dziennym, inaczej w sztucznym lub wieczornym, takim przykładem może być matowy kolor liliowy, śródziemnomorskie odcienie niebieskiego. W świetle sztucznym kolory wydają się nam cieplejsze o jeden lub dwa tony, natomiast dzienne światło je rozjaśnia. Na tych kilku przykładach widzimy jak ważną sprawą dla wnętrza jest wybór koloru, umiejętne i właściwe ich łączenie.

Trendy w kolorystyce łazienek zmieniają się dość często, jednak każdy z nas ma swoją ulubioną paletę barw, w której po prostu czuje się najlepiej. Dlaczego więc nie przenieść jej do łazienki? Zrezygnujmy z typowych, szaroburych i niebieskich łazienek i odważmy się na nasz ulubiony kolor!

To od Ciebie zależy, jakie są kolorystyczne inspiracje Twojej łazienki – podróże po świecie, piękno natury czy kolekcja osobistych pamiątek. Urządzając łazienkę możesz odkryć, jak otoczenie pełne kolorów, kształtów i powierzchni o przeróżnej strukturze, daje wolność ekspresji i wyrażenia siebie.

Oddając się szaleństwu kolorów pamiętajmy jednak, jak bardzo ważna jest wielkość, kształt i sposób oświetlenia wnętrza. W mniejszych wnętrzach unikajmy zbyt ciemnych kolorów, pomniejszają one bowiem optycznie powierzchnię. Z tego samego względu wybierajmy raczej chłodne niż ciepłe barwy i zrezygnujmy ze zbyt bogatych ozdób, które mogą przytłoczyć mniejszą łazienkę.