Drzwi

Dla tych drzwi, które są montowane (na pewno wejściowe, niekiedy także wewnętrzne) warto zastanowić się nad kierunkiem, w którym się otwierają. Problemy te bez większego trudu uda się załatwić gdy zauważymy je odpowiednio wcześnie. Inna sprawa to futryny (ościeżnice) drzwi wewnętrznych - domyślnie instalowane są nieestetyczne futryny metalowe, wiele osób wymienia je na inne, musząc nie tylko je instalować ale usuwać poprzednie (można przynajmniej załatwić z developerem, by nie instalował ościeżnic, które usuniemy).

Kuchenka gazowa

Zgodnie z jakimiś przepisami developer jest zobowiązany do instalacji kuchenki gazowej. Standardowo jest to typowa tania biała kuchenka gazowa - ale nie jest trudno (jeśli robi się to z wyprzedzeniem) wymienić ją na ulubiony rodzaj (np. z piekarnikiem elektrycznym, rożnem itp). Wiele osób żałuje, że nie zdecydowało się na samodzielny zakup kuchenki przeznaczonej do wbudowania w szafkę (trzeba kupić ją odpowiednio wcześnie, by zatrudniany przez developera gazownik mógł ją podłączyć wraz z innymi kuchenkami w budynku). Przy ostatecznym rozliczeniu developer odliczy koszt kuchenki.

Dodatkowe instalacje

Przeróbki tego typu można najczęściej uzgodnić z developerem do wykonania za darmo (gdy nie zmienia się nakład pracy i materiałów) lub za niewielką dopłatą. Musi to jednak nastąpić z sporym wyprzedzeniem, zazwyczaj kilka miesięcy przed rozpoczęciem odpowiednich prac (poprawki muszą zostać zatwierdzone, naniesione na projekt etc). Dla większości z wymienionych przeze mnie modyfikacji odpowiedni termin to niemal rok (o ile nie więcej) przed oddaniem budynku!

Dlatego warto się zmusić do planowania wyglądu mieszkania - aż do oglądania mebli (zwłaszcza kuchennych i łazienkowych) - w czasie, gdy dom jeszcze nie ma dachu. Oczywiście, przy ostatecznym wykańczaniu możemy wiele rzeczy zmienić ale zapewne oszczędzimy sobie paru kosztownych przeróbek.

Korzystnym efektem ubocznym planowania z wyprzedzeniem jest skrócenie czasu wykańczania mieszkania. Obchodzenie sklepów w poszukiwaniu tanich i odpowiadających nam glazur, podłóg czy mebli różnego typu potrafi zająć długie tygodnie. Przez rok asortyment może się istotnie zmienić ale warto przed godziną zero wiedzieć, gdzie są najciekawsze sklepy i jakiego typu rzeczy najbardziej się nam podobają.

Przy okazji jeszcze jedna uwaga - przed położeniem terakoty (o ile takową kładziemy w kuchni czy łazience) warto zdecydować, co będziemy kłaść w pokojach. Parkiet jest dużo grubszy niż mozaika lub panele - i jeśli bierzemy go pod uwagę, trzeba kłaść terakotę na grubszej warstwie kleju (albo będziemy mieli 'schodki' w miejscach typu drzwi do kuchni lub łazienki). I druga uwaga tego typu: przed położeniem płytek czy pomalowaniem ścian trzeba zdecydować, czy będziemy wymieniać ościeżnice drzwi wewnętrznych, co wiąże się z dosyć poważną rujnacją (zwłaszcza, gdy na ścianach leżą płytki).