OKNA

Należy przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenie. Najlepiej założyć rolety, na których gromadzi się znacznie mniej kurzu niż na zasłonach lub żaluzjach poziomych. Jeśli instalowanie rolet nie pasuje do wystroju wnętrza można powiesić zasłony. Powinny być wykonane z lekkich materiałów, które można prać w pralce (bawełna lub muślin).

SYNTETYKI

Wrażliwość na materiały syntetyczne to sprawa bardzo indywidualna. Różne rodzaje barwników dodawanych do sztucznych włókien mogą podrażniać skórę uczuleniowca. Najbardziej popularnym włóknem syntetycznym jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu poliester. Mocne włókna chemiczne nie drą się, nie kurczą, można je prać w pralce automatycznej. Uczuleniowcy powinni jednak zawsze pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, czy aktywatorów TAED. Najbardziej popularną tkaniną mieszaną jest polibawełna (włókna poliestru łączone z bawełną). Niektóre ubrania wykonane z polibawełny określane są przez producentów na metkach jako "nie ulegające zgnieceniom" lub "nie wymagające prasowania". Oznacza to, że tkanina mogła zostać poddana działaniu formaldehydów. Te związki chemiczne mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego alergicy powinni uważnie czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i unikać zakupu niewłaściwych tkanin. Dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze, które nie przepadają za prasowaniem, jest pranie w proszku z zawartością glinki kosmetycznej, która zmiękcza prane tkaniny i ułatwia ich prasowanie.

Oprócz doboru odpowiednich materiałów, z których wykonane są ubrania, bardzo ważna jest higiena oraz porządek. Uczuleniowcy nie powinni zostawiać ubrań rozrzuconych po całym pokoju, gdyż gromadzi się w nich kurz, który może wywołać reakcję alergiczną. Odzież powinna być trzymana w szafie, która jest zabudowana, a zarazem odpowiednio wentylowana. Luźne rozwieszenie prawidłowo wysuszonych ubrań na drewnianych drążkach zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, która zabezpieczy przed rozwojem alergizującej pleśni.

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu objawów alergicznych jest też stosowanie silnych substancji chemicznych przeciw molom. Mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych. Aby pozbyć się z garderoby szkodliwych "lokatorów" alergicy powinni raz w miesiącu wietrzyć odzież, która nie jest używana na co dzień. Rozwieszenie naturalnych ziół (cedru, lawendy, rozmarynu) jest lepiej tolerowane przez osoby wrażliwe, a równie skuteczne w walce z molami.